Jak zostać operatorem wózka widłowego?

Wózki widłowe są najważniejszymi pojazdami w transporcie wewnętrznym i magazynowaniu. Bez ich udziału trudno wyobrazić sobie dziś nie tylko centra logistyczne, zakłady przemysłowe, ale także wielkopowierzchniowe sklepy, hurtownie czy supermarkety. Szeroka gama zastosowań, różnorakie rozwiązania technologiczne, pełna gama oprzyrządowania i różne rodzaje napędu wymagają technicznej wiedzy. Przed przystąpieniem do pracy musisz posiadać więc odpowiednie uprawnienia, które zdobędziesz podczas specjalistycznych kursów.

Od paczek po kontenery

Wózki widłowe różnią się przede wszystkim zastosowaniem. Choć generalnie, służą one do operowania ładunkami w standaryzowanych jednostkach ładunkowych (opakowania zbiorcze, palety, kontenery), to przystosowane są do określonych zastosowań. Do załadunku czy wyładunku z pojazdów służą tzw. „paleciaki”, w magazynach stosuje się wózki wysokiego składowania, a na place przeładunkowe – wózki kontenerowe.

Najważniejsze parametry wózków widłowych

Wózki widłowe różnią się więc wieloma parametrami technicznymi. Podczas kursu na wózek widłowy zapoznasz się z najważniejszymi danymi, m.in z:

  • Wymiarami wózka (wysokość, szerokość, długość, kąt nachylenia masztu, promień skrętu itd.)
  • Udźwigiem
  • Prędkością jazdy (z ładunkiem i bez)
  • Szybkością podnoszenia i opuszczania
  • Wysokością podnoszenia

Wózki dzielą się także ze względu na sposób prowadzenia (prowadzone, podestowe, zdalnie kierowane) oraz napęd (elektryczne, spalinowe, gazowe).

Widza przekazywana podczas kursu na wózek widłowy

Szkolenia specjalistyczne dla przyszłych operatorów wózków widłowych obejmują zajęcia teoretyczne oraz praktyczne. Podczas wykładów poznasz przede wszystkim obowiązujące przepisy, parametry techniczne, całą gamę oprzyrządowań jak również zasady bezpiecznej ich eksploatacji (przepisy BHP). Zdobytą wiedzę będziesz musiał zastosować na zajęciach praktycznych. To właśnie wtedy nauczyć się nie tylko kierować wózkiem, podnosić i opuszczać ładunki ale także bezpieczeństwa przy poruszaniu się, ładowaniu baterii – czyli codziennych obowiązków operatora.

Jak zdobyć uprawnienia?

Aby zostać operatorem wózka widłowego należy mieć ukończone 18 lat i dobry stan zdrowia. Wybierając miejsce szkolenia dokładnie zapoznaj się z ofertą, wykładowcami i sprzętem szkoleniowym. Zapytaj także czy ośrodek ma odpowiednie uprawnienia do przeprowadzenia takich zajęć (program szkolenia musi być zatwierdzony przez Urząd Dozoru Technicznego). Pamiętaj, każdy kurs na wózek widłowy kończy się państwowym egzaminem. Uprawnienia otrzymasz bezterminowo i dotyczyć będą określonego rodzaju (m.in. wózki widłowe podnośnikowe prowadzone i zdalnie sterowane czy wózki jezdniowe specjalizowane).

Czas trwania kursu

Całość kursu na wózki widłowe to kilkadziesiąt godzin. Długość szkolenia uzależniona jest więc od sposobu jego przeprowadzenia (ekspresowy, dzienny, wieczorowy, weekendowy).

Cena kursu

Choć ceny kursów na wózek widłowy różnią się w zależności od wyboru ośrodka szkolenia to ich koszt zamyka się się w granicach kilkuset złotych.

Czy łatwo jest o  pracę

Uprawnienia zdobyte podczas kursu na wózki widłowe dają wiele możliwości zawodowych. To praca nie tylko w magazynach, centrach logistycznych czy dużych sklepach. To także umiejętności przydatne w całym transporcie, włącznie z kierowcami zawodowymi. Pracodawcy zawsze docenią Twoje wyższe kwalifikacje. Dobra opinia o ośrodku szkolenia, w którym kończyłeś kurs również ma znaczenie. Pamiętaj – wybierz ofertę (dane firmy, strona etc) – a wkrótce będziesz miał możliwości dalszego rozwoju na Twojej ścieżce kariery!