Jakie są rodzaje wózków widłowych?

Obecnie dużo się mówi i słyszy o wózkach widłowych, ponieważ coraz więcej osób pragnie zdobyć na nie uprawnienia. Jednak jako maszyny, często są one dla nas jedną wielką niewiadomą. Nie wiemy jakie są ich rodzaje, czym się pomiędzy sobą różnią. Tymczasem każdy przedsiębiorca chcący zakupić taki pojazd, powinien posiadać chociaż podstawową wiedzą w tym temacie.

Napęd w wózkach widłowych

W przypadku wózków widłowych bardzo ważny jest napęd i właśnie dzięki niemu możemy wyróżnić kilka rodzai tych właśnie maszyn.

Jednym z rodzai wózków są wózki widłowe spalinowe. Poruszają się one dzięki olejowi spalinowemu, ale także i dzięki gazowi napędowemu LPG. Ze względu na emitowane spaliny, używać się ich powinno na przestrzeni otwartej.

Wózki widłowe gazowe, są bardziej ekonomiczną wersją wózków spalinowych. Nie zagrażają również tak bardzo środowisku, choć także są przeznaczone do używania na zewnątrz.

Elektryczne wózki widłowe to natomiast wybór dla osób, które szukają pojazdu, spełniającego wszelkie normy bezpieczeństwa. Można ich używać nawet w bardzo małych pomieszczeniach. Wyróżnia je także spora ładowność.

Funkcje poszczególnych wózków widłowych

Wózki widłowe można dzielić na rodzaje ze względu na napęd, który został omówiony wyżej. Innym kryterium podziału, są także ich funkcje.

Jednym z rodzai są anty wybuchowe wózki widłowe. Świetnie nadają się do transportu substancji, przy których występuje zagrożenia nastąpienia wybuchu.

Wózki widłowe boczne spełniają natomiast swoją funkcję przy przewożeniu długich materiałów, które często określa się jako “niewygodne”.

Kontenerowe wózki widłowe, mają natomiast bardzo wysoką ładowność. Te widlaki najczęściej są wykorzystywane w stoczniach, przy przenoszeniu kontenerów i ich składowaniu.

Wózki widłowe terenowe, najczęściej wykorzystuje się na terenach budowlanych. Można powiedzieć, iż są to wózki do zadań specjalnych, gdyż dzięki nim można dowieźć materiały do niedostępnych zakamarków i miejsc.

Podwieszane wózki widłowe można podczepiać do ciężarówek i transportować je wraz z ładunkiem. Są małe, ale mają sporą manewrowość.

Wózki widłowe podnośnikowe, mają bardzo duży zasięg w przód i w górę. Są w stanie podnosić bardzo masywne ładunki.

Wózki widłowe wielokierunkowe, mają niezależny kierunek kół tylnych i przednich. Dzięki temu świetnie nadają się do małych i krętych korytarzy.

Systemowe wózki widłowe dzięki swoim nowoczesnym parametrom, mogą być wykorzystywane w praktycznie każdym pomieszczeniu składowym.

Wózki widłowe skrętne można bez problemów używać w ciasnych i krętych korytarzach. Mają obracający się maszt, który pozwala na umieszczenie załadunku w docelowym miejscu.

Wózki widłowe wysokiego składowania mają maszt wysuwany do przodu, dlatego operator ma szerokie spektrum możliwości przy manewrowaniu.

Zobacz więcej tu: https://www.jungheinrich.pl/produkty/wozki-widlowe/

Jak widać wózki widłowe dzielą się na wiele bardzo specyficznych rodzai, które są w stanie sprawdzić się w różnych sektorach przemysłu.