Obsługa wózków widłowych w pracy

Obecnie, bardzo popularne stają się ogłoszenia, w których pracodawca poszukuje pracowników do obsługi wózków widłowych. Jest to bowiem zarówno sposób na podjęcie pierwszej pracy wśród młodych osób, jak i możliwość zmiany obecnego stanowisk dla już pracujących. Obsługa tego rodzaju maszyn przydatna jest również na wypadek zarobkowego wyjazdu zagranicę. W krajach zachodnich, jeszcze bardziej niż w Polsce, poszukuje się ludzi ze specjalnymi kursami, które pozwalają na obsługę wózków widłowych. Jak przejść tego rodzaju kurs i zdobyć certyfikat jego ukończenia?

Kurs na wózki widłowe – dla kogo

Poszukując zajęcia można łatwo natrafić na ogłoszenie dotyczące pracy w magazynie. Pracodawca najczęściej jednak wymaga, przynajmniej podstawowych, szkoleń, które umożliwią szybsze wdrożenie do codziennie wykonywanych czynności. Jest to między innymi kurs na wózki widłowe, będący niezbędnym elementem CV magazyniera. Oglądając takie ogłoszenie pierwszym pytaniem jakie nasuwa się do głowy jest to, dla kogo przewidziane są takie kursy.

Szkolenia dotyczące pracy na wózkach widłowych przeznaczone są dla każdego, kto ukończył 18 lat. Dolna granica wieku jest jednak jedynym warunkiem, umożliwiającym zdobycie tego rodzaju kompetencji. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety, mogą brać udział takich szkoleniach. Kurs na wózek widłowy to jeden z nielicznych instruktaży, dzięki którym o wiele łatwiej jest znaleźć dobrą pracę.

KursNaWozekiwidlowy.pl

Co daje kurs na wózki widłowe

Specjalistyczne szkolenia, prowadzone przez doświadczonych instruktorów pozwalają na zdobycie różnych rodzajów uprawnień. Są to, jak podaje Urząd Dozoru Technicznego, trzy kategorie:

  1. I WJO – czyli kurs, będący przeszkoleniem na wszystkie rodzaje wózków. Dotyczy on także wózków o nieograniczonym zasięgu podnoszenia i masie.
  2. II WJO – ta kategoria pozwala na kierowanie wózkami jezdniowymi.
  3. III WJO – pozwala na obsługę jedynie wózków, w których operator nie znajduje się w ich środku.

Poszczególne kategorie dają więc uprawnienia na różne rodzaje pojazdów. Pierwsza jest najogólniejsza i dotyczy każdego wózka. Trzecia natomiast, najwęższa, pozwala jedynie na prowadzenie najzwyczajniejszych urządzeń, które zobaczyć można w każdym markecie. Pomimo tego, kurs na wózki widłowe, niezależnie od kategorii, jest bardzo przydatny w poszukiwaniu nowej pracy.