W jakiej pracy potrzebne są uprawnienia na wózki widłowe?

Zainteresowanie zdobyciem uprawnień do kierowania wózkami widłowymi jest całkiem spore. Nic dziwnego – może to być dobry pomysł dla tych, którzy chcą się całkowicie przebranżowić lub poszerzyć swój zakres umiejętności o dodatkowe kwalifikacje. Choć zawód operatora wózków widłowych kojarzy się głównie z męską częścią populacji, również kobiety mogą próbować swoich sił w tej dziedzinie. Kiedy takie uprawnienia mogą być przydatne?

W jakich miejscach mają zastosowanie wózki widłowe?

Wózki widłowe stosuje się najczęściej tam, gdzie potrzebne jest przemieszczenie towaru na stosunkowo niedługi dystans. Zazwyczaj dotyczy to cięższych rzeczy, których przeniesienie ręczne stanowi problem. Wśród popularnych miejsc do zastosowania takich pojazdów można wymienić:

  • hale magazynowe
  • sklepy
  • fabryki
  • zakłady produkcyjne
  • hurtownie

Ten katalog nie jest zamknięty, jednak to dosyć częste miejsca, w których używa się wózków widłowych. Pojazdy te mogą służyć chociażby do tego, aby posegregować towary w jednym punkcie, czy zmienić ich położenie, a proces przemieszczania odbywa się przy pomocy palet.

Jak zdobyć uprawnienia?

Podstawową formą zdobywania uprawnień na wózki widłowe jest zdanie specjalnego egzaminu. Zakres przyznanych kompetencji może być różny, gdyż – podobnie jak w przypadku tradycyjnych pojazdów – podzielono kwalifikacje na kilka kategorii. Jeżeli nie posiadamy odpowiedniej wiedzy, aby przystąpić do egzaminu, możemy nadrobić ją na kursach. Jak się jednak okazuje, zdawanie egzaminu nie zawsze jest konieczne.

Do obsługi najprostszej kategorii wózków widłowych, czyli wózków paletowych ręcznych, nie są potrzebne uprawnienia – wystarczy bowiem instruktaż pracodawcy w tym zakresie. Podobnie osoba nas zatrudniająca może nadać nam pozwolenie zakładowe, które ważne będzie jedynie w obrębie danego miejsca pracy.

Jeżeli szukamy pomysłu na to, jakie przydatne kwalifikacje możemy zdobyć, albo w jakim kierunku się przebranżowić, wózki widłowe mogą być całkiem dobrym pomysłem. Zatrudnienie można znaleźć w szerokim spektrum miejsc związanych z magazynowaniem towarów. Warto zaznaczyć, że praca odbywać się może zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak również na dworze. Trzeba zatem przygotować się na rozmaite ewentualności. Jeśli rozważamy taką ścieżkę kariery, warto też wziąć pod uwagę fakt, że zawód ten wymaga określonych predyspozycji i wiedzy. Operatorzy wózków widłowych są często poszukiwani zarówno na polskim, jak i zagranicznym rynku pracy, dlatego jeśli zastanawiamy się nad emigracją, takie uprawnienia mogą się nam przydać.